close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej
 • AKTUALNOŚCI

 • 30 kwietnia 2019

  Prezydent Irlandii Michael D. Higgins uroczyście otworzył wystawę o Pawle Strzeleckim i jego działalności humanitarnej w okresie Wielkiego Głodu w Irlandii w dniu 8 maja w Royal Irish Academy.

  W swojej przemowie, Prezydent Higgins podkreślił ogromną rolę Polaka Pawła Edmunda Strzeleckiego w walce z Wielkim Głodem, jak i zwrócił uwagę na niezwykle dobre stosunki dwustronne między Polską i Irlandią.   

   

  Wystawa jest obecnie prezentowana w Royal Irish Academy do dnia 30 sierpnia (od poniedziałku do piątku)     

   

  Więcej informacji nt. wystawy oraz innych miejsc i dat prezentacji  jest dostępnych na stronie strzelecki.ie  

   

  Zapraszamy do objerzenia krótkiego filmu z ceremonii otwarcia wystawy:

   

   

   

   

  Wystawa opowiada o fascynującym życiu i dokonaniach jednego z największych działaczy humanitarnych XIX wieku, którego osiągnięcia w walce z Wielkim Głodem w Irlandii powinny być powszechnie znane i doceniane.

  Paweł Edmund Strzelecki, znany polski podróżnik i etnograf, woluntarystycznie podjął się pracy w Irlandii w okresie Wielkiego Głodu, gdzie został głównym przedstawicielem fundacji charytatywnej British Relief Association (BRA).

   

   Aby jak najlepiej i najefektywniej nieść pomoc głodującym rodzinom, Strzelecki opracował oraz wprowadził w życie niezwykle innowacyjny jak na tamte czasy oraz wysoce efektywny sposób realnej pomocy – dożywianie dzieci poprzez sieć lokalnych szkół.

  Poza codziennymi racjami żywieniowymi, dzieci dostawały również czyste ubrania oraz były uczone podstawowych zasad higieny.

   

  W 1948 roku, w kulminacyjnym momencie działania programu Strzeleckiego, ponad 200.000 dzieci na zachodnim wybrzeżu Irlandii zawdzięczało swój codzienny posiłek Strzeleckiemu i BRA - w przeciwnym razie czekałaby je niechybna śmierć głodowa.

   

  Pomimo wielomiesięcznych zmagań z tyfusem, którym Strzelecki zaraził się w Irlandii, jego zapał i poświęcenie nie osłabły. Dokonania Strzeleckiego były szeroko doceniane w jego epoce.

   

  Celem tej wystawy jest zwrócenie uwagi współczesnych odbiorców na jego barwną postać i nowatorską działalność humanitarną w Irlandii.

   

  Wystawa, oficjalnie otwarta przez Prezydenta Irlandii Michaela Higginsa, po 4-miesięcznej prezentacji w Royal Irish Academy  (9 maja – 30 sierpnia 2019), zawita również w inne regiony Irlandii.

   

   

  W trosce o wartość historyczną i artystyczną wystawy Ambasada RP w Dublinie zleciła przygotowanie wkładu merytorycznego czołowym ekspertom  w dziedzinie Wielkiego Głodu – profesorowi Peterowi Gray’owi (Queen’s University Belfast) oraz profesor Emily Mark-FitzGerald (University College Dublin). Wystawa prezentuje mało znane obrazy Wielkiego Głodu z kolekcji największych muzeów i bibliotek w Irlandii, Wielkiej Brytanii, Australii oraz USA.       

   

  Wystawa jest prezentowana w języku angielskim.

  Wstęp wolny.

   

  278A3828
  278A3837
  278A3858
  278A3930
  278A3944
  278A3958
  278A4095
  278A3648_1
  278A3641
  278A4146
  278A4185
  278A3594
  278A3595

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: