close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej
 • AKTUALNOŚCI

 • 1 marca 2019

  "Z dala od orkiestry" ("Out of the Lime Light") w reż. Rafaela Lewandowskiego zostanie zaprezentowany w poniedziałek, 11 marca, o godz. 18:30w Alliance Francaise w Dublinie. Reżyser filmu spotka się z publicznością po pokazie.

  Film opowiada historię Zygmunta Lubicz Zaleskiego (1882—1967) – poety, pisarza, tłumacza, krytyka literatury, sztuki, muzyki, doktora filozofii i literata. Zmuszony do emigracji z powodów politycznych, w 1914 roku rozpoczął ożywioną działalność jako wykładowca języka polskiego we Francji. Zapoczątkował wykłady, które stały się zalążkiem pierwszej polonistyki we Francji. Po wybuchu wojny zaangażował się w Polski Ruch Oporu we Francji, stanął na czele Polskiego Czerwonego Krzyża niosącego pomoc uchodźcom oraz został prezesem Towarzystwa Opieki nad Polakami. Aresztowany 19 marca 1943 przez Włochów i wydany Niemcom po okrutnych przesłuchaniach zostaje wywieziony do obozu w Buchenwaldzie.

   

  Po wojnie i powrocie z obozu postanawia pozostać z rodziną we Francji, gdzie organizuje akcję pomocy dla polskiej młodzieży uniwersyteckiej znajdującej się na emigracji. Był bardzo czynnym literatem, wykładowcą uniwersyteckim, sekretarzem generalnym Polskiego Towarzystwa Historyczno-Literackiego w Paryżu. Działał na wielu płaszczyznach: społecznej, politycznej, naukowej propagując kulturę i dobre stosunki polsko-francuskie. Zaleski przecierał szlaki na emigracji, pomagał polskim naukowcom, był żarliwym orędownikiem polskich spraw we Francji.

   

  Pokaz filmu będzie miał miejsce w poniedziałek, 11 marca, o godz. 18:30 w Alliance Francaise (1 Kildare Street, D2).    

   

  Reżyser filmu Rafael Lewandowski zapowie film oraz weźmie udział w dyskusji z publicznością po seansie.

   

  Udział w pokazie jest bezpłatny, ale jest konieczna wcześniejsza rejestracja: https://afdublin.extranet-aec.com/events/detail/419    

   

  Wydarzenie jest organizowane przy wsparciu Zygmunt Zaleski Stichting.

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: