close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej
 • AKTUALNOŚCI

 • 2 maja 2019

  30 kwietnia br. w siedzibie Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej i Parlamentu Europejskiego w Dublinie Europe House odbyło się seminarium historyczne “The Irish to the Rescue: the Tercentenary of Polish Princess Clementina's Escape” zorganizowane przez Ambasadę RP w Dublinie we współpracy z Ambasadą Republiki Francuskiej, Alliance Francaise Dublin, Rathmines College of Further Education, TU Dublin, Dublin City Council.

  Seminarium zorganizowano z okazji 300-lecia ucieczki Marii Klementyny Sobieskiej (1701 – 1735), najmłodszej córki królewicza Jakuba Sobieskiego, księcia na Oławie oraz wnuczki króla Jana III. Była ona później tytularną królową Zjednoczonego Królestwa Anglii, Szkocji i Irlandii. Ucieczka została zorganizowaną przez grupę Irlandczyków oraz francuską kobietę. Brawurowa ucieczka nastoletniej Klementyny wiosną 1719 r. z zamku Ambras nad Innem, zakończyła się małżeństwem, zawartym w Bolonii. Maria Klementyna Sobieska miała być idealną partnerką dla starszego o 14 lat Jakuba III Stuarta, który przeszedł do historii jako Starszy Pretendent. Małżonkowie osiedli w Rzymie, otoczeni opieką papieża Klemensa XI (ojca chrzestnego Klementyny). Klementyna, odważna i wyzwolona jak na tamte czasy, kobieta, w proteście przeciwko ograniczenia jej władzy rodzicielskiej wstąpiła do klasztoru Santa Cecilia, gdzie zmarła przedwcześnie.

   

  Historia ta została przedstawiona przez grono historyków i popularyzatorów historii zainteresowanych życiem Marii Klementyny, w tym przez historyka i muzykolożkę z Polski, których udział został przygotowany przez naszą ambasadę, a także brytyjskiego naukowca z Francji oraz kilku prelegentów z Irlandii. Na zaproszenie organizatorów odpowiedział także prezydent Irlandii Michael D. Higgins, który przybył na drugą połowę seminarium i wysłuchał trzech wystąpień.

   

  embassy_PL_images_tur_8170
  embassy_PL_images_tur_8183
  embassy_PL_images_tur_8240
  embassy_PL_images_tur_8245
  embassy_PL_images_tur_8291
  embassy_PL_images_tur_8446

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: