close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej
 • AKTUALNOŚCI

 • 30 listopada 2018

  Była to pierwsza wizyta tego rodzaju w Irlandii, w historii relacji dwustronnych.

  W skład delegacji wchodzili posłowie Bartłomiej Wróblewski (PiS, przew. grupy PL-IE) i Jarosław Sachajko (Kukiz’15, przew. sejmowej kom. Rolnictwa) oraz senator Jacek Włosowicz (PiS, b. europoseł, Solidarna Polska).

   

  Posłowie odwiedzili parlament irlandzki (obie izby), zapoznając się z jego funkcjonowaniem i historią.  Mieli oddzielne spotkanie ze speakerem izby niższej (Dail) panem Sean’em O Fearghailem, a także dyskusję z deputowanymi i senatorami członkami irlandzkiej grupy przyjaźni, a także przewodniczącymi komisji sprawiedliwości i równości oraz komisji spraw europejskich.

   

  Elementem, który był podkreślany przez gospodarzy w rozmowach była obecność ok. 150 tys. grupy Polaków w Irlandii, ich bardzo dobra integracja w środowisku irlandzkim, a także „wysoka etyka pracy”. Speaker nawiązał w swojej wypowiedzi do dorobku „Solidarności”. Wieczorem parlamentarzyści zostali przyjęci na kolacji przez senatora Jerrego Butimera, który przewodniczy grupie irlandzkiej. Następnego dnia parlamentarzyści zwiedzili Muzeum więzienia „Kilmainham Gaol”. Odbyli także spotkania na uczelni Trinity College Dublin z kierownikiem Katedry Studiów Rusycystycznych i Słowiańskich dr Johnem Murray’em oraz koordynatorem badań nad pomocą rozwojową dr Georgem Dunwoody’m.

  Pic_1
  Pic_2
  Pic_3

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: