close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej
 • SPROWADZENIE DO POLSKI ZWŁOK LUB PROCHÓW

 • Uprzejmie prosimy również o zapoznanie się z informacjami zawartymi w linku: „Zgon za granicą”

   

  W celu sprowadzenia z zagranicy prochów wymagane jest pozwolenie, które wydaje starosta lub prezydent miasta właściwy ze względu na planowane miejsce pochówku, oraz zaświadczenie na sprowadzenie prochów do kraju wydane przez konsula.

   

  Zaświadczenie na sprowadzenie prochów do Polski wydawane jest przez konsula na podstawie pozwolenia starosty lub prezydenta miasta. Z wnioskiem o wydanie takiego pozwolenia może zwrócić się do starosty lub prezydenta miasta rodzina zmarłego lub upoważniony do tego zakład pogrzebowy. Po wydaniu pozwolenia, należy przedstawić oryginalny dokument w Wydziale Konsularnym Ambasady RP w Dublinie, lub przy okazji odbioru dokumentów w biurze starosty, lub prezydenta miasta zwrócić się z prośbą o przesłanie dokumentu przez urząd do Wydziału Konsularnego faxem na numer: +353 1872 77 92, lub jako załącznik do wiadomości mailowej na adres: dublin.op@msz.gov.pl.

   

  W celu sprowadzenia do Polski zwłok niezbędne jest skorzystanie z usług firmy specjalizującej się w międzynarodowym transporcie zwłok. Międzynarodowa firma pogrzebowa pomoże również w transporcie prochów. Co do zasady, urna z prochami może być przewieziona dowolnym środkiem transportu, w warunkach zapewniających poszanowanie szczątków, np. samochodem prywatnym oraz w formie bagażu podręcznego – szczegółowe zapisy regulują regulaminy linii lotniczych.

   

  Opłata za wydanie zaświadczenia konsularnego wynosi 50 EUR (płatne gotówką, kartą lub postal money order). Tabelą opłat konsularnych.

   

  Z uwagi na charakter sprawy oraz istniejące terminy ustawowe, zapisy prowadzone są indywidualnie, z pominięciem platformy e-Konsulat. W celu umówienia wizyty prosimy o kontakt na adres: dublin.op@msz.gov.pl  lub pod numerem: +353 871 80 20 (w godzinach pracy urzędu).

   

  Transport prochów

  W celu uzyskania zaświadczenia konsula RP na przewóz  prochów z Irlandii do Polski, oprócz pozwolenia starosty lub prezydenta miasta należy przedłożyć oryginały następujących dokumentów:

  1. Akt zgonu/tymczasowy akt zgonu (w jęz. angielskim),
  2. Certyfikat zezwalający na wywiezienie prochów z Irlandii (w jęz. angielskim), który wydaje coroner.
  3. Certyfikat kremacji (w jęz. angielskim),
  4. Zaświadczenie zakładu pogrzebowego, że urna jest z metalu i zawiera wyłącznie prochy osoby zmarłej. Metalowa urna, dokładnie zalutowana, powinna znajdować się w drewnianej szczelnej skrzynce.

   

  UWAGA! PROSIMY O SPRAWDZANIE POPRAWNOŚCI DANYCH W DOKUMENTACH. SZCZEGÓLNIE NALEŻY ZWRACAĆ UWAGĘ NA DATY, ORAZ „LITERÓWKI” W IMIONACH NAZWISKACH I NAZWACH MIEJSCOWYCH.

   

   

  Aby przyspieszyć procedurę wydania zaświadczenia konsula RP na przewóz zwłok z Irlandii do Polski, uprzejmie prosimy o przesłanie skanów wymaganych dokumentów  na adres mailowy: dublin.op@msz.gov.plPrzesłanie skanów dokumentów najpóźniej dzień przed wizytą w Wydziale Konsularnym, znacznie skróci czas oczekiwania na wydanie zaświadczenia. W dniu wizyty należy dostarczyć oryginały ww. dokumentów do wglądu.

   

  Jeżeli zmarły posiadał dokumenty tożsamości (paszport, dowód osobisty), uprzejmie prosimy o dostarczenie ich w dniu wizyty w Wydziale Konsularnym. Wydział Konsularny zgłosi zawiadomienie o konieczności unieważnienia dowodu osobistego z powodu zgonu, natomiast paszport zostanie anulowany.

   

  Osoba, która odbiera zaświadczenie konsula musi legitymować się ważnym dokumentem tożsamości.

   

  Nazwy ww. dokumentów w języku angielskim:

   

  1. Permission from the local Polish authorities to transport the ashes of the deceased from Ireland to Poland-issued by Starosta Powiatowy, or Prezydent Miasta
  2. Death Certificate issued by Civil Registration Service / Interim Death Certificate-issued by coroner
  3. Coroner’s permission to remove  the ashes  of the deceased outside the state-issued by coroner.
  4. Certificate of Cremation-issued by crematorium.

    

    

   All the above documents are to be submitted in order to obtain  Polish Consul’s Certificate  granting permission to transport the ashes of the deceased from Ireland to Poland.

    

   If the family wish to bring the ashes to Poland by plane, we advise to consult the Terms & Conditions related to repatriation, or to contact the relevant airlines prior to booking  tickets.

    

   Fee for the consul’s permission to transport remains from Ireland to Poland is 50 EURO. The fee can be paid by cash, DEBIT/CREDIT CARD at our office, or by POSTAL MONEY ORDER - An Post.

   

   

   

  1. Wydobycie aktu zgonu z Irlandii:

    

   http://www.msz.gov.pl/pl/p/dublin_ie_a_pl/info_konsularne/pomoc_konsularna/wydobycie_aktu_zgonu_w_irlandii

    

  2. Rejestracja aktu zgonu z Irlandii w Polsce:

    

   http://www.msz.gov.pl/pl/p/dublin_ie_a_pl/info_konsularne/pomoc_konsularna/rejestracja_aktu_zgonu_z_irlandii_w_polsce

    

  3. Czym zajmuje się coroner:

  http://www.msz.gov.pl/pl/p/dublin_ie_a_pl/info_konsularne/pomoc_konsularna/czym_zajmuje_sie_coroner   

  Dane kontaktowe Działu Pomocy Konsularnej Wydziału Konsularnego Ambasady RP w Dublinie:

  E-mail: dublin.op@msz.gov.pl

  Tel.:      +353 1 871 80 20

  Fax:       +353 1 872 77 92

   

   

  Wydział Konsularny nie pokrywa zobowiązań finansowych, nie udziela porad ani nie podejmuje w imieniu rodziny zmarłego żadnych decyzji związanych z wyborem sposobu oraz miejsca pochówku.

   

   

  Podstawa prawna:

  • Ustawa z dnia 25 czerwca 2015 roku Prawo konsularne (Dz.U. z 2018 r. poz. 2141);
  • Ustawy z dnia 31 stycznia 1959 roku o cmentarzach i chowaniu zmarłych (Dz.U. z 2017 r. poz. 912);
  • Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 27 grudnia 2007 roku w sprawie wydawania pozwoleń i zaświadczeń na przewóz zwłok i szczątków ludzkich (Dz.U. Nr 249, poz. 1866).

   

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: