close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej
 • SPROWADZENIE DO POLSKI ZWŁOK LUB PROCHÓW

 • Uprzejmie prosimy również o zapoznanie się z informacjami zawartymi w linku: „Zgon za granicą”.

   

   

  W celu sprowadzenia z zagranicy zwłok wymagane jest pozwolenie, które wydaje starosta lub prezydent miasta właściwy ze względu na planowane miejsce pochówku zwłok, oraz zaświadczenie na sprowadzenie zwłok do kraju wydane przez konsula.

   

  Zaświadczenie na sprowadzenie zwłok do Polski wydawane jest przez konsula na podstawie pozwolenia starosty lub prezydenta miasta. Z wnioskiem o wydanie takiego pozwolenia może zwrócić się do starosty lub prezydenta miasta rodzina zmarłego lub upoważniony do tego zakład pogrzebowy. Po wydaniu pozwolenia, należy przedstawić oryginalny dokument w Wydziale Konsularnym Ambasady RP w Dublinie, lub przy okazji odbioru dokumentów w biurze starosty, lub prezydenta miasta zwrócić się z prośbą o przesłanie dokumentu przez urząd do Wydziału Konsularnego faxem na numer: +353 1872 77 92, lub jako załącznik do wiadomości mailowej na adres: dublin.op@msz.gov.pl .

   

  W celu sprowadzenia do Polski zwłok niezbędne jest skorzystanie z usług firmy specjalizującej się w międzynarodowym transporcie zwłok. Zaangażowana firma załatwia zwykle wszystkie formalności związane ze sprowadzeniem zwłok, w tym uzyskuje zaświadczenia konsula – należy z firmą na początku ustalić gdzie wymagana jest ew. pomoc rodziny (np. wydobycie z Irlandii aktu zgonu, wskazanie miejsca pochówku w Polsce). Oto przykładowa lista polskich firm pogrzebowych, które sprowadzają zwłoki z Irlandii do Polski:

  http://www.msz.gov.pl/pl/p/dublin_ie_a_pl/info_konsularne/pomoc_konsularna/lista_firm_pogrzebowych

   

  Opłata za wydanie zaświadczenia konsularnego wynosi 50 EUR (płatne gotówką, kartą lub postal money order) zgodnie z Tabelą opłat konsularnych.

   

  Z uwagi na charakter sprawy oraz istniejące terminy ustawowe, zapisy prowadzone są indywidualnie, z pominięciem platformy e-Konsulat. W celu umówienia wizyty prosimy o kontakt na adres: dublin.op@msz.gov.pl  lub pod numerem: +353 871 80 20 (w godzinach pracy urzędu).

   

  Transport zwłok

  W celu uzyskania zaświadczenia konsula RP na przewóz  zwłok z Irlandii do Polski, oprócz pozwolenia starosty lub prezydenta miasta należy przedłożyć oryginały następujących dokumentów:

  1. Akt zgonu/tymczasowy akt zgonu (w jęz. angielskim), który wydaje coroner http://www.msz.gov.pl/pl/p/dublin_ie_a_pl/info_konsularne/pomoc_konsularna/czym_zajmuje_sie_coroner. Pełny akt zgonu można odebrać w lokalnym biurze Civil Registration Service (irlandzki Urząd Stanu Cywilnego).
  2. Zaświadczenie medyczne, iż zgon nie miał związku z chorobą zakaźną (w jęz. angielskim), które wydaje coroner.
  3. Certyfikat zezwalający na wywiezienie zwłok z Irlandii, który wydaje coroner (w jęz. angielskim).
  4. Zaświadczenie zakładu pogrzebowego (w jęz. polskim lub angielskim) zajmującego się transportem, że zwłoki zostały włożone do metalowej trumny, zawierającej na dnie warstwę substancji chłonnej o grubości co najmniej 5 cm, a trumna metalowa została dokładnie zalutowana i włożona do drewnianej skrzyni w taki sposób, aby nie mogła się w niej poruszać.

    

   UWAGA! PROSIMY O SPRAWDZANIE POPRAWNOŚCI DANYCH W DOKUMENTACH PRZEDKŁADANYCH KONSULOWI. SZCZEGÓLNIE NALEŻY ZWRACAĆ UWAGĘ NA DATY, ORAZ „LITERÓWKI” W IMIONACH, NAZWISKACH I NAZWACH MIEJSCOWYCH.

    

   Aby przyspieszyć procedurę wydania zaświadczenia konsula RP na przewóz zwłok z Irlandii do Polski, uprzejmie prosimy o przesłanie skanów wymaganych dokumentów na adres: dublin.op@msz.gov.pl. Przesłanie skanów dokumentów najpóźniej dzień przed wizytą w Wydziale Konsularnym, znacznie skróci czas oczekiwania na wydanie zaświadczenia. W dniu wizyty należy dostarczyć oryginały ww. dokumentów do wglądu.

    

   Jeżeli zmarły posiadał dokument tożsamości (paszport, dowód osobisty), uprzejmie prosimy o dostarczenie ich w dniu wizyty w Wydziale Konsularnym. Wydział Konsularny zgłosi zawiadomienie o konieczności unieważnienia dowodu osobistego z powodu zgonu, natomiast paszport zostanie anulowany.

    

   Osoba, która odbiera zaświadczenie konsula musi legitymować się ważnym dokumentem tożsamości.

    

   Nazwy wymaganych dokumentów w języku angielskim:

    

  1. Permission from the local Polish authorities to transport body of the deceased from Ireland to Poland-issued by Starosta Powiatowy, or Prezydent Miasta
  2. Death Certificate issued by Civil Registration Service / Interim Death Certificate-issued by coroner
  3. Coroner’s permission to remove the body of the deceased outside the state-issued by coroner.
  4. Certificate stating, that the deceased did not suffer from any infectious disease-issued      by coroner.
  5. Declaration, that  coffin contains nothing but the remains-issued by funeral directors.

    

   All the above documents are to be submitted in order to obtain  Polish Consul’s Certificate granting permission to transport body of the deceased from Ireland to Poland.

    

   Repatriation of the body can only be organized by FUNERAL DIRECTORS (Irish or Polish) specializing in international transfers.

    

   Fee for the consul’s permission to transport remains from Ireland to Poland is 50 EURO. The fee can be paid by cash, DEBIT/CREDIT CARD at our office, or by POSTAL MONEY ORDER - An Post.

    

    

    

  1. Wydobycie aktu zgonu z Irlandii:

    

   http://www.msz.gov.pl/pl/p/dublin_ie_a_pl/info_konsularne/pomoc_konsularna/wydobycie_aktu_zgonu_w_irlandii

    

  2. Rejestracja aktu zgonu z Irlandii w Polsce:

    

   http://www.msz.gov.pl/pl/p/dublin_ie_a_pl/info_konsularne/pomoc_konsularna/rejestracja_aktu_zgonu_z_irlandii_w_polsce

    

  3. Czym zajmuje się coroner:

    

   http://www.msz.gov.pl/pl/p/dublin_ie_a_pl/info_konsularne/pomoc_konsularna/czym_zajmuje_sie_coroner

    

  Dane kontaktowe Działu Pomocy Konsularnej Wydziału Konsularnego Ambasady RP w Dublinie:

  E-mail: dublin.op@msz.gov.pl

  Tel.:      +353 1 871 80 20

  Fax:       +353 1 872 77 92

   

   

   Wydział Konsularny nie pokrywa zobowiązań finansowych, nie udziela porad ani nie podejmuje w imieniu rodziny zmarłego żadnych decyzji związanych z wyborem sposobu oraz miejsca pochówku.

   

  Podstawa prawna:

  • Ustawa z dnia 25 czerwca 2015 roku Prawo konsularne (Dz.U. z 2018 r. poz. 2141);
  • Ustawy z dnia 31 stycznia 1959 roku o cmentarzach i chowaniu zmarłych (Dz.U. z 2017 r. poz. 912);
  • Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 27 grudnia 2007 roku w sprawie wydawania pozwoleń i zaświadczeń na przewóz zwłok i szczątków ludzkich (Dz.U. Nr 249, poz. 1866).

   

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: